FORUM TURKAYILDIZ  

Geri git   FORUM TURKAYILDIZ > Eğitim & Öğretim, Sınavlar, Ders Notları > Ders Notları & Ödevler > Edebiyat & Türkçe

Cevapla
LinkBack Seçenekler Thema bewerten Stil
  #1 (permalink)  
Okunmamış 07.04.12, 13:54
YaKaMoZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Webmaster
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
Bulunduğu yer: Kocaeli - Başiskele
Yaş: 26
Mesajlar: 8.997
Lightbulb Zararlı Maddeler ve İnsan Sağlığına Zararları

İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI MADDELER


Sağlıklı bir insan vücudu her türlü hastalığı yenebilecek güçtedir.Fakat insan kendi sağlığını bağımlı olduğu zararlı maddelerle bu hastalıklara karşı korunmasız bırakır. Zararlı maddelerin insan sağlığına manevi olarak zarar vermesi dışında maddi ve ailevi olarakda kötü sonuçlar doğrabilir. Dünyada bir çok örneği bulunan bu konuda insanları birbirinden ayıran en büyük düşmanlardan biridir.
Ülkemizde son dönemlerde zararlı maddelere karşı savaşta büyük adımlar atılmış, en fazla kullanılan sigaranın bırakılması için bir çok kampanya yapılmış ve televizyonlarda Kamu Spotu adında reklamlar yayınlanmaktadır.
Bu reklamlara baktığımızda çoğunda bağımlılık nedeniyle temel yaşamsal değerlerini kaybetmiş insanları görmekteyiz.Bağımlılık nedeniyle artık yürüyemeyecek hale gelen, bazı organlarını kaybetmiş insanlar bize sigaranın ve bağımlılığın ne kadar kötü olduğunun bir özetini çıkarmaktadır. Dünyada başlıca bilinen ve insan sağlığına zarar veren maddeler aşağıdakilerdir.

SİGARA:

Sigara
günümüzde yaygın olarak kağıda sarılarak kullanılan m.ö. ve 18. yüzyılda Avrupa'ya İspanya yoluyla Amerika Kıtası'ndan geldiği sanılmakta olunan ve insan sağlığı için çok zararlı bir maddedir.

Yakınlarımızdan veya herhangi bi yerden gördüğümüzü varsayarak sigara paketlerinin üzerinde, sigaranın içinde bulunan maddelerin değerleri verilmektedir.Bu değerlin isimleri Zifir, Nikotin ve Karbonmonoksittir. Bu maddelerin ne anlama geldiği aşağıdadır.
“Zifir” nedir?
Sigara dumanında minik partiküller bulunur. Bu partiküller laboratuvar ortamında sigaranın filtresinde toplanır. Zifir, toplanan partiküllerin ağırlığından suyun ve nikotinin ağırlığı çıkarılınca bulunan ağırlık olarak tanımlanır. Zifir çeşitli maddelerin bileşiminden oluşur ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Zifirin kansere yakalanma oranını artırdığı veya hastalığı pekiştirdiği bilinmektedir.
“Nikotin” nedir?


Bağımlılık yapan asıl madde budur ve aşırı çok alındığında ölüme kadar varan sonuçlar doğrabilir. Bu madde tütün bitkisinde doğal olarak bulunur. Ayrıca nikotin uyarıcı yanıyla kişiyi sigara içmeye zorlar bağımlılık yaptırır.


“Karbonmonoksit” nedir?


Karbonmonoksit, bitkisel maddelerin yanmasıyla oluşan bir gazdır. Kandaki hemoglobinle birleşerek kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır. Tütün dumanındaki karbonmonoksitin sigaraya bağlı kalp hastalığı riskini artırdığı düşünülmektedir.


Sigaranın akciğer kanseri, kronik bronşit ve kalp damar hastalıklarının ana nedeni olduğu bütün kesinliğiyle biliniyor Bu konuda yapılmış binlerce güvenilir araştırma vardır
Buna göre insanlar ne kadar çok sigara içerse o derece büyük tehlikeyle karşı karşıyadır Sigaranın temel zararları şunlardır:
1-Sigara kan pıhtılaştırıcıdır
2-Sigara bir damar tıkayıcıdır
3-sigara bir spazmatiktir
4-sigara bir oksijen kısıtlayıcıdır
5-sigara içinde 100’den fazla kanserojen madde vardır
6-sigara AİDS ‘ten sonra DNA ‘nın en büyük tahripçisidir
7-Sigara bir vitamin düşmanıdır
8-Solunum yolu hastalıklarına yol açar
Bu nedenle sigara;
-Her uyuşturucu gibi önce beyin ve merkezi sinir sisteminin en azılı düşmanıdır,
a- Beyindeki her aktiviteyi zaafa uğratır
b- Zihni faaliyetleri zayıflatır
c- Felçlere ve ani ölümlere sebep olur
-Akciğer kanserinin en büyük nedenidir (%90)
Koroner tıkanmaları sebebiyle kalbin en büyük düşmanıdır (50 yaşın altındaki koroner ölümlerin %80’i sigaradan kaynaklanmaktadır )
-Sigara sebebi ile insan bedenine giren 4000 çeşit maddenin atılımını üstlenen karaciğer ve böbrekler büyük risklerle karşı karşıyadır
-Gerek oksijen azalması, gerek kan ve damar arızaları sebebi ile hamile hanımların çocuklarına tahminin çok üzerinde zarar vermektedir, sigara kullanan bayanlar en az 5 yıl daha yaşlı görünürler
-Yukarıdaki olumsuzları sebebiyle sigara tepeden tırnağa bütün organ ve organizmanın amansız düşmanıdır Yani bizim düşmanımızdır Bütün bu saydıklarımıza pasif içicilerde maruz kalmaktadır
Duman Altı Olanlar Kendinizi Koruyun:
Hiç sigara içmeyen, fakat sigara içilen kapalı bir yerde 4 saat kalan bir kişinin tükürük ve idrarında, 10 sigara içeninkine eş değerde nikotine rastlanmaktadır
Sigara kullananlarla birlikte yaşayanlarda lösemi riski 7, gırtlak kanseri riski 3 4 kez artmaktadır

ALKOL:
Alkol kullanımına bağlı sorunlar çağımızın en önemli konularından birisi olmuşturAlkolizm,sağlık, trafik kazaları, özkıyım, suça yönelme, aile parçalanması, ekonomik sorunlar, iş yaş>ının bozulması gibi bir çok sorunu içeren büyük bir biyopsikososyal ve ekonomik konudur
Alkolizm:
Alkolizm bir hastalıktır En çok 22-35 yaşları arasında görülür Bütün dünyada kadınlarda daha azdırÜlkemizde de kadınlar da görülme sıklığı azdır
Alkolün en fazla tahribata neden olduğu organ beyindir. Alkolün doğrudan etkisi mantıklı düşünme, karar verme ve hareket etme yeteneklerini bozmasıdır. Bu etkiler, alkol alımının hemen ardından görülür ve ciddi kazalar, yaralanmalar ve hatta ölümlere neden olmaktadır. Alkol hafızayı zayıflatır. Alkol beyin hücrelerini öldürdüğü için zamanla beyin küçülür... Erken yaşlanma ve bunamaya yol açar.
Alkol kullanan kişilerde uyku bozuklukları ve uzun süre uyusalar bile yorgun kalkma şikayetleri sık görülür.
Göz
e giden görme sinirlerinde tahribata neden olarak, zamanla körlüğe kadar varabilecek hasarlara neden olur.
Mide ve yemek borusunu tahriş eder. Gastrit ve ülser oluşumuna yol açar. Vitaminlerin ve diğer besin maddelerinin vücut tarafından emilmesine engel olur. Vücut direnci ve sağlığı bozulur.
Baş ağrısı ve ağız kuruluğu yapar. Vücudun aşırı su kaybetmesine neden olur.
Kanser
riskini çok büyük oranda arttıran alkol, yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserlerinin en önemli nedenlerinden biridir.
Kadınlarda
adet düzensizliği, erkeklerde iktidarsızlık yani sertleşme sorunları ve anne karnındaki bebeklerde de çok ciddi fiziksel ve zihinsel bozukluklara yol açar.
Kalp hastalıklarına neden olur
. Kalpte ritim bozukluğu, kalp yetmezliği gibi sorunlara yol açmasının dışında damar kireçlenmesine de neden olmaktadır. Alkolü az miktarlarda alanlarda da kalp ve damar hastalıkları riski artmaktadır.
Yaralanmalarda
, kanın pıhtılaşmasını önlediği için, ciddi kan kaybına yol açar.
Alkol donmayı hızlandırır
. Alkol alan kişi vücudunda yalancı bir sıcaklık hisseder, oysaki bu, vücudun hızla ısı kaybettiğinin işaretidir...

UYUKTURUCU:
Yunanca uyku anlamında ki "narke"den gelen ve İngilizce'ye "narkotik" olarak geçen uyuşturucu sözcüğü, uyuşturma özelliği olan, uyuşturan, duymaz hale getiren demektir.

Uyuşturucu madde kavramı genellikle, uyuşturma özelliğine sahip maddeleri ifade eder.Ancak, keyif veren, kışkırtan, yatıştıran, uyanıklık sağlayan kimi maddeler içinde kullanılmaktadır.

Uyuşturucu maddeler; merkezi sinir sistemini etkileyerek kullanan kişinin ruhsal ve fiziksel dengesini bozan; bu kişide fiziksel ve ruhsal bağımlılığa yol açan; kişisel ve toplumsal yönden ekonomik ve sosyal çöküntü oluşturan maddelerdir.
Beyin ve Merkezi Sinir sisteminde
:

Sigaradan itibaren bütün uyuşturucuların en büyük zararı ve tahribatı beyin ve merkezi sinir sistemi üzerindedir.

Bu sebeple beynin mazrufu olan aklı ve iradeyi işlemez hale getirir. Kişiyi dengeden, normal yaşam ve davranışlardan uzaklaştırırlar.

Beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanı uyuşturuculardır. Bağımlılarda beliren ilk olgu; akıl ve sinir hastalıkları ve arızalarıdır. Delilik, erken bunama, şuur kaybı, uykusuzluk, felçler hezeyan (sayıklama, saçmalama, akıl dışı davranışlar ) halüsinasyon (vehim, hayal görme, işitme vs. ) lar, zeka ve hafıza kayıpları.En kısa ifade ile: Akıl hastalıkları, zihni ve ruhi karmaşa ve kaoslar .

Sindirim Sisteminde:


Bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak spazmları, kanama ve yaraları, gastrit, ülser vs.

Karaciğer ve Böbreklerde:


Bu zehirlerin organizmadan atılmasında en ağır görev bu organlara düşmekte olup, karaciğer ve böbreklerde büyük arıza ve tıkanmalara, karaciğerde yetersizlik, yağlanma ,sertleşme (siroz)...
Böbreklerde büyük tahribat, albümin, kan ve idrar çoğalması, tıkanmalar ,ağır böbrek hastalıkları

Gözlerde:


Işık ve mesafede uyumsuzluk, şaşılık gece körlüğü, göz bebeği büyümesi, küçülmesi, göz adele felci bilinen sonuçlar ve tezahürlerdir.
Solunum Sisteminde:

Nefes darlığı, öksürük, boğulma hissi, bu yolla kalp sıkışmaları, solunum felçleri ve ölümler bilinen olaylardır.

Kan organlarında:

Kan ,insan hayatının en önemli organı olup, uyuşturuculardan büyük zararlar görür. Kansızlık ,kan zehirlenmeleri, kan hücrelerinde şekil ve miktar değişiklikleri, kanın korkulu arızası olan pıhtılaşma ve kangrenler başlıca arızalardır.

Zehirlenme:

Uyuşturucuların başta gelen olumsuzluğu zehirlenmeler ve bu yolla gelen ölümlerdir. İlk defa olursa HAD, tekerrür ederse "Müzmin Zehirlenme" adını alır.
__________________
Bilgi Özgürlüktür!

Konu YaKaMoZ tarafından (05.10.14 Saat 16:59 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
alkol, karbonmonoksit, nikotin, sigara, zarar, zararlı maddeler, zifir

Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Mesaj Yazma Yetkiniz Var
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 19:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Türkçe Çeviri : Turkayildiz
Yapılan paylaşımlar ve yorumlardan kullanıcının kendisi sorumludur. 2005-2013

ikariam-firefox & Kıltestere & fototarih & sexyduvarkagitlari & ...