FORUM TURKAYILDIZ  

Geri git   FORUM TURKAYILDIZ > Türkiye Tanıtımı & Turizm ve Tatil Yerleri & Tarihi Yerler ve Etkinlikler Festivaller > Bölgelerimize Göre İllerin Tanıtımları > Ege Bölgesi

Ege Bölgesi Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak Hakkında Bilgiler, Resimler, Videolar, Haberler

Cevapla
LinkBack (1) Seçenekler Thema bewerten Stil
  1 links from elsewhere to this Post. Click to view. #1 (permalink)  
Okunmamış 29.09.07, 23:00
Tecrübeli Kullanıcı
 
Üyelik tarihi: Mar 2007
Mesajlar: 517
Standart Söke:Aydın'ın şirin ilçelerinden biri

hayırlı uğurlu ve faydalı olsun inşaallah.

Söke Hakkında

Tarihçe


Aydın'ın 54 km batısındadır. Ege Denizi'nin tarihi ve doğal güzelliklerle dolu orta kıyı bölgesinin önemli yerleşme merkezlerinden biridir. Büyük Menderes akarsuyunun yakınında kurulmuş olan kent , geniş düzlük halinde alüvyon ovanın kuzey kıyısında yer alır.İlçe; Kuşadası, Didim, Milet üçlüsünden oluşan yörenin tarım, ticaret, turizm ve sermaye merkezidir. Antik Çağlar'ın Milet, Prien, Didim gibi ünlü kentleri, ilçe yakınındadır. Daha MÖ'ki çağlarda başlayan bu yerleşme sonucu, yörenin yüksek düzeydeki ekonomi, kültür ve sanat etkinlikleri gelenekselleşerek günümüze kadar sürüp gelmiştir.Bizans egemenliğinin sonlarına doğru, 1300 yıllarında, Aydın Bey'in Türkmen aşiretlerini buraya getirdiği ve Söke'yi bu aşiretlerden birinin başkanı olan Süleyman Şah'ın dedesi adına kurduğu söylenir. 1426'da Menteşe Beyliğinin merkezi olan söke,Osmanlılar döneminde de Menteşe Sancağının merkezi olarak kaldı.18.yy başlarında Siğla Sancak merkeziyken 1868'de Aydın'a bağlandı.Söke, Türkiye'nin en önemli pamuk üretim alanlarından birdir. El sanatları, ormancılık ve balıkçılık da ekonomisinde önemli yer tutar.Ortasından geçen Söke çayının iki yakasına yayılmış olan ilçede çok canlı, renkli ve dinamik bir ticaret yaşamı gözlenir.
1997 yılı nüfus sayımının sonuçlarına göre, Söke merkez nüfusu 62.361, köy nüfusu 62.921, toplam nüfus 125.282'dir.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü

İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda kurslar açılmaktadır.

Bu kurslar: Bilgisayar Kullanım Kursu, Bilgisayarlı Muhasebe Kursu, El Sanatları Kursu, Giyim Kursu, Anne ve Çocuk Eğitimi, Makine Nakışları Kursu, Turistik Eşya Yapım Kursu, Kalorifer Ateşçisi Yetiştirme Kursu, Türk Halk Oyunları Kursu, İngilizce Kursu, 1. Kademe Okuma Yazma Kursu, 2. Kademe Okuma Yazma kurslarıdır.
Kayıtlı kursiyer sayısı 1340 kişidir

Özel Öğretim Kurumları

Özel Okullar

Özel Havva Ayşe Güven
İlköğretim Okulu
Özel Dershaneler
Özel Söke Dershanesi(şimdi sınav dershanesi)
Özel Körfez Dershanesi
Özel Yeni Körfez Dershanesi
Özel Konaklı Dershanesi
Özel Ege - Fen Dershanesi
Özel Öz Gündoğdu Dershanesi

M. T. S. Kursları:
Özel Egem Motorlu Taşıt Sürücü Kursu
Özel Utku Motorlu Taşıt Sürücü Kursu
Özel İtimat Motorlu Taşıt Sürücü Kursu

Diğer Özel Kurslar
Özel Söke Bilgisayar ve Özel Uyanış Bilgisayar Kursu olmak üzere 2 özel bilgisayar kursumuz, Özel Sök-Dil Lisan kursu olmak üzere 1 adet Dil kursumuz mevcuttur.

Sosyal Tesisler
İlçemizde 1 adet öğretmenevi vardır

Öğrenci Sayıları

İlköğretim Okulları
Ana Sınıfı : 632
1-5 Sınıf :10410
6-8 Sınıf : 5958
Toplam :17000

Liseler
Hazırlık Sınıfı :609
9. Sınıf :2031
10.Sınıf :1514,
11.Sınıf :1452
12.Sınıf :34
Toplam :5640

Genel Toplam
İlköğretimde :17000
Liselerde: 5640
Mes.Eğ.Merk : 810
Genel Toplam : 23450
öğrenci eğitime devam etmektedir.

Coğrafya

Söke ilçesi Aydın İline bağlı denize kıyısı olan şirin bir ilçedir.

1990'lı yıllarda yapılan idari taksimattagüneyinde bulunan Yenihisar bölgesi Sökeden ayrılarak "Didim" adılaltında mustakil bir ilçe olmuştur.

Halem, doğusunda Çine, Batısında Kuşadası, güneyinde Didim ve kuzeyinde Germencik ilçeleriyle çevrilidir. Aydın'a 50 Kuşadası'na 23, Didim'e 50 km. uzaklıktadır.Kent merkezinde rakım 38 metredir. Doğusunda; Beşparmak, Batısında Samsun dağları, Kuzeyinde Gümüş dağları ile çevrilidir.Beşparmak dağı 1200 Samsun dağı ise 1300 metre yüksekliğindedir.

Söke bölgesi Akdeniz iklim kuşağı içerisindedir.Kışın yağışlı, yazları kurak geçer. Nem oranı diğer bölgeler göre yüksektir.

Çam ve makilik dahil her türlü yabancı bitki yanında kültürü yapılan pamuk, bilumum Hububat, Meyve, Sebze, Zeytin, İncir, Üzüm yetiştirilir.


Söke Devlet Hastanesi.Sökeli hayırsever ailelerin katkılarıyla yapılmıştır.

Ayrıca Sökemizde 3 adet Sağlık Ocağı, 2 Adet Ana Çocuk Sağlığı ile birlite özel sektörde hizmet veren bir çok sağlık kuruluşu yer almaktadır.

Ekonomi

Söke Türkiye'nin en önemli pamuk üretim alanlarından biridir. İlçenin ekonomisi, yıllık gayrisafi hasılanın %70'ini sağlayan tarımsal üretim ile tarıma dayalı sanayi malları üretimine dayanmaktadır. Tarıma dayalı 59 adet 9 ayrı üretim dalında faaliyet gösteren sanayi tesisi, 12 ayrı dalda faaliyet gösteren 93 adet tarım ürünleri işleme ve değerlendirme tesisleri ile 6 ayrı konuda faaliyet gösteren 15 adet kooperatif kuruluşu ile yüksek bir potansiyele sahip bulunmaktadır.Söke ilçesindeki büyük sanayi kuruluşları şunlardır : Söktaş, Batı-Söke çimento sanayi, Mavi Ege (Lee), Söke Değirmencilik, Yüksel seramik A.Ş., Ekenerler Gömlek Fabrikası , 7-16 adet değişik kapasiteli çırçır fabrikası . Kuruluşu tamamlanan organize sanayi bölgesinin faaliyete geçirilmesi ile de Söke'nin ekonomik yönden gelişmesi hızlanacaktır.

Tarım ve Hayvancılık

İlçe merkezi ile birlikte 43 yerleşim biriminde bulunan 16.095 çiftçi aile 51.604 kişilik nüfusuyla tarımsal üretim yaparak ilçe üretimine katkıda bulunmaktadır.

Çiftçimiz sahip olduğu 4.500'ü bulan tarımsal iş makinesı ile bunların 50 Küsur çeşitli ekipmaları ile 37.530.8 hektar alanda başta pamuk-hububat-mısır ve ayçiçeği ile diğer tarla bitkileri üretimi, 22.647.3 hektar alanda da zeytin-narenciye-incir ve diğer meyve üretimi, 770 hektar alanda da sebze-bostan (karpuz) üretimi yapılmaktadır.Ayrıca 21.510 büyükbaş ve 1.150.000 adet kanatlı hayvan varlığıyla hayvansal tarım ürünleri istihsal ederek ekonomiye kazandırılmaktadır.

Mevcut 21.350 adet arı kovanı ile yüzlerce çiftçimiz elde ettiği yaklaşık 427 ton bal üretimiyle ilçemiz ekonomisine katkıda bulunmaktadır.Ören Yerleri - Priene (Güllübahçe - Söke)

Priene: Sökenin Güllübahçe beldesi yakınındadır. Priene'de Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından kazı ve araştırma çalışmaları yürütülmektedir. Varlığı M.Ö. 2. bin yılına kadar uzanan şehrin ilk kuruluşu hakkındaki bilgilerimiz hâlen varsayımlara dayanmaktadır. Helenistik dönem boyunca şehir Ptolemaic ve Seleucid Krallıklarının ve Pergamum Krallığı'nın yönetimi altına girdi. M.Ö. 133'de Pergamum Kralı II. Attalus'un ölümünden sonra toprakları kendi isteğiyle Roma'ya eklendi ve böylelikle Priene Roma egemenliğine altına girdi. Bizans döneminde şehir piskoposluktu. Bulgular İmparatorluğun çöküşüne kadar yerleşimin devam ettiğini kanıtlamaktadır. Bu dönemin sonunda ise, Priene tamamen terk edilmiştir.Priene eski şehir plânlamacılığının en güzel örneğidir. Şehir, Miletli mimar Hippodamus tarafından geliştirilen "grid sistemi" ile inşa edilmiştir. (Newyork şehrinin Belediye Binasının girişindeki heykellerden birisi Hippodamus'a aittir ve altında şu ibare yer almaktadır - Newyork şehrinin planı hazırlanırken Hippodamus'un Priene için yaptığı şehir planı örnek alınmıştır- Genellikle 3,5 metre genişlikte olan şehrin yan sokakları arazinin eğimli olması sebebiyle merdivenlidir. Resmi ve halka açık diğer binalar çoğunlukla bir bloğun tamamını kapsamaktadır ve şehir merkezinde yer alır. Bunlar arasında oldukça korunmuş olarak günümüze kadar gelen Athena Tapınağı (M.Ö. 4. yüzyıl), Tiyatro, Agora, Zeus Olympos Tapınağı, Bouleuterion (M.Ö. 150), 2 Gymnasion ve Demeter kutsal alanı bulunmaktadır. Şehrin, biri batıda diğer ikisi doğuda olmak üzere üç kapısı vardır. Priene'nin ana giriş kapısı olan "Doğu Kapısı", taşlı kaldırımdan yapılmış uzun bir yokuş yoldan sonra ulaşılabilen Tiyatro sokağının kuzey doğusunda yer alır.

Magnesia

Magnesia ad Meandrum, Aydın İli, Germencik İlçesi Ortaklar Bucağına bağlı Tekin Köy sınırları içinde Ortaklar-Söke karayolu üzerinde yer almaktadır. Kent, kuruluşunun anlatıldığı efsaneye ve antik kaynaklara göre Thessalia'dan gelen ve Magnetler olarak isimlendirilen bir kavim tarafından kurulmuştur. Apollon'un kehaneti ve lider Leukippos'un öncülüğünde o dönemde bir koy olan bugünkü Bafa Gölü kıyısında karaya çıkan Magnetlerin kurdukları ilk Magnesia'nın yeri kesin olarak bilinmemekle birlikte, Menderes Nehri kenarında olduğunu antik kaynaklardan öğrenmekteyiz. Menderes'in sürekli yatak değiştirip taşması sonucu oluşan salgın hastalıklar ve Perslere karşı daha emin bir kent kurma zorunda kalmaları nedeniyle Magnetler, İ.Ö. 400 yıllarında kenti bugünkü yerinde, Gümüşçay'ın yanında yeniden kurmuşlardır. Hellenistik Dönemde önce Seleukos, ardından Bergama Krallığı'nın hakimiyetine giren Magnesia, Roma Döneminde önemini korumuş, Bizans Döneminde piskoposluk merkezi olmuştur. Magnesia, bir kent suru ile çevrili, yaklaşık 1.5 km. çapında bir alanı kapsayan, ızgara planlı cadde ve sokak sistemine sahip bir kentti ve Priene, Ephesos, Tralleis üçgeni arasında ticari ve stratejik açıdan önemli bir konuma gelmişti. Magnesia antik kenti fazla yıkım ve tahribata uğramamıştır. Bunda nehir taşmalarının ve Gümüş Dağı'ndan inen yağmur sularının getirdiği mil tabakasının kenti örtmesinin de payı yüksektir. Magnesia'da ilk kazılar kısa süreli bazı araştırmalardan sonra 1891 yılında Berlin Müzesi adına Carl Humann tarafından yapılmıştır. 21 ay süren bu kazılarda tiyatro, Artemis tapınağı ve sunağı, agora, Zeus tapınağı ve prytaneion kısmen ya da tamamen ortaya çıkarılmıştır.

Magnesia'da bulunan eserler Paris, Berlin ve İstanbul müzelerinde sergilenmektedir. 1893 yılında sona eren kazılardan yaklaşık 100 yıl sonra, yavaş yavaş ortadan kaybolmakta olan Magnesia'da kazılara 1984 yılında Kültür Bakanlığı ve Ankara Üniversitesi adına yeniden başlanmıştır. Magnesia'nın zamanımızdaki ünü antik dönem mimarı Hermogenes'ten kaynaklanmaktadır. Antik Dönem yazarı mimar Vitruvius'a göre Hermogenes oktagonal pseudodipteros tapınak planını uygulayan ilk mimardır. Vitruvius, Hermogenes'in baş yapıtının Magnesia'daki Artemis Leukophryene tapınağı olduğunu söyler. Hermogenes'in tapınağı, Arkaik Döneme (İ.Ö. 6 yy.) ait olan Artemis tapınağının kalıntıları üzerine Hellenistik Dönemde (İ.Ö. 3/2 yy.) inşa edilmiştir. Tapınak, İon düzeninde 8 x 15 sütunlu olup 67.50 x 40 metreyi bulan boyutlarıyla Anadolu'nun 4. büyük tapınağıdır. Tapınağın önünde "U" formlu planıyla Bergama Zeus sunağına öncülük eden bir sunak bulunmaktaydı. Sunak, yüksekliği iki insan boyuna ulaşan kabartma ve heykellerle bezenmişti. Magnesia'daki diğer önemli bir yapı ise bugün toprak altında kalmış olan tiyatrodur. Magnesia tiyatrosu (İ.Ö. 2 yy. sonu), Vitruvius'un verdiği genel tiyatro planına en fazla uyan ender örneklerden biridir. 100 yıl önceki kazılardan sonra yeniden toprakla örtülen diğer yapıların başında yine Hermogenes'in yaptığı varsayılan agora ve Zeus tapınağı gelmektedir. 26.000 m² lik boyutu ile döneminin en büyük çarşıları arasında yer alan agoradaki Zeus tapınağının cephesi bugün Berlin Bergama Müzesi'nde sergilenmektedir. Magnesia'da bugün görülebilen diğer yapılar Roma İmparatorluk dönemi ve daha sonralarına aittir. Spor ağırlıklı bir eğitim merkezi olan gymnasion, Milet'teki Faustina hamamının küçük bir kopyası olan hamam, tiyatro ile Artemision arasında yer alan odeion, 25.000 kişilik stadion, su yolu theatron olarak adlandırılan, tiyatro planlı bitmemiş bir yapı, çarşı bazilikası, niteliği henüz bilinmeyen bir Bizans yapısı ve Artemision'u da çevreleyen Bizans suru Magnesia'da bilinen diğer yapılardır. 15. yüzyıla ait enine planlı Çerkez Musa Camii ise örenyerinin tek İslâmî yapısıdır. Yabancı ekiplerin büyük olanaklarla çalıştıkları Ephesos, Milletos, Aphrodisias ve Hierapolis gibi ünlü antik kentlerimiz arasında, onlardan hiç de aşağı kalmayan ün ve öneme sahip bu ören yerimizi gezin, görün, tanıyın, tanıtın.

Myus

Bafa Gölü kıyısında, Miletos'un 15 km. doğusunda, Avşar Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Strabon Myus'un Atina kralı Kodros'un oğlu Kydrelos tarafından kurulduğunu bildirilmektedir. Yine Strabon'un anlattığına göre Panionion birliğine dahil kentlerden birisidir. Herodotos, İ.Ö. 499'da Pers donanmasının Myus kenti açıklarına demirlediğini bildirmektedir. Ancak Herodotos Myus'un İ.Ö. 494'teki Lade Deniz Savaşına sadece üç gemi ile katıldığını bildirmektedir. Yapılan kazılarda antik kaynaklarda adı geçen ve beyaz mermerden yapıldığı bilinen Dionysos tapınağı ortaya çıkarılmıştır. Kent üzerinde bugün Dionysos tapınağına ait parçalar, Arkaik Döneme ait sur duvarları ve Bizans kalesi kalıntıları görülmektedir.

Miletus

Miletus (Milet): Milet, Aydın ili, Söke ilçesi sınırları içerisinde Söke'ye 30 km. uzaklıkta ve Akköy yakınlarındadır.

Milet'te ilk kazılar 1899'da Th. Wiegand tarafından başlatılmış ve 1938'e kadar devam etmiştir. İkinci Dünya Savaşından sonra tekrar başlatılan çalışmalar hâlen kazı ve onarımlarlarla Alman uzmanlar tarafından sürdürülmektedir.M.Ö. 38'de şehir, Roma imparatorlarının özel ilgisiyle özerkliğini elde etti. Böylece Milet İyon şehirleri arasında metropol düzeyine ulaştı. M.S. 3. yüzyıldan başlayarak, bu parlak dönem yavaş yavaş kötüye gitmeye başladı. Şehir, limanlar alüvyonla doldukça, etrafı bataklığa döndükçe ve sıtma tehlikeli boyutlara ulaştıkça terk edilmeye başlandı. Bizans döneminde, şehrin sınırları oldukça daralmıştı ve binalar tiyatronun çevresinde toplanmıştı. Duvarlar yeniden inşa edildi ve bazı binalar restore edildi. M.S. 6. yüzyılda ilerlemek için yapılan çabalar ise uzun sürmedi.

Milet kuruluşunda bir liman kenti olmakla beraber, Büyük Menderes nehrinin getirdiği alüvyonlarla liman doldurulduğu için bugün denizden içeride bulunmaktadır. Kentte ızgara plân uygulanmış ve yapılar bu plânın öngördüğü biçimde konumlanmışlardır. Kentte bulunan yapılar arasında 15.000 kişilik kapasitesi olan ve son yıllarda onarılmaya başlanan Roma çağı yapısı Tiyatro, M.S. 1. yüzyılda inşa edilmiş Roma Hamamları, ana dini merkez olan Delphinion, Kuzey Agora, M.S. 1. yüzyıla ait Ionik Stoa, Capito hamamları, Gymnasium, 2. yüzyılda inşa edilen Bouleterion, 164x196 m. boyutlarındaki Güney Agora, M.S. 2. yüzyılda yapılan Faustina Hamamı önem kazanır.

Didyma (Didim)

Aydın ilinin Söke ilçesi, Yeni Hisar köyü sınırları içerisinde yeralan Didyma, Apollon Tapınağı ile ünlüdür.

Didyma'daki ilk kazılar 1858'de İngilizler tarafından Newton'un başkanlığında yapılmış. 1905'te Th. Weigand yönetiminde başlatılan kazılar sistemli temellere dayandırılarak 1937'ye kadar sürdürülmüştür. Bu dönemde tapınağın büyük bir kısmı ortaya çıkmıştır. Kazı ve araştırma çalışmaları Alman uzmanlar tarafından hâlen sürdürülmektedir.

Didymaion, Miletus'a bağlı bir kâhinin ikamet yeri ve mabet olarak bilinir. Son kazılardan Didyma'nın sadece bir kâhinin ikametgâhı değil, aynı zamanda yoğun bir yerleşim yeri olduğu da anlaşılmıştır. Arkaik tapınağın yapımına M.Ö. 6. yüzyılın ortalarında başlanıldığına ve yapımının aynı yüzyılın sonlarında tamamlanıldığına inanılır. Helenistik tapınağın yapımına, Büyük İskender'in Perslere karşı elde ettiği zaferden sonra başlanılmıştır. Ancak, kalıntılardan bu Helenistik tapınağın yapımının tamamlanmadığı anlaşılmaktadır.

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Yeri: Aydın ili,Kuşadası ve Söke ilçeleri sınırlarında yer alır.
Ulaşım: Ege Bölgesinde Aydın ilinin Kuşadası ve Söke ilçeleri sınırları içerisinde yer alan Milli Parka, Kuşadası-Söke karayolu ile ulaşılır. Milli Park Kuşadası'na 28 km., Söke'ye 34 km. uzaklıktadır.

Özelliği: Samsun dağının Ege denizine doğru uzantısıyla şekillenen Dilek Yarımadasının jeolojik yapısı, palezoik şistler, mezozoik kalker ve mermerler ile neojen tortul kütlelerden meydana gelmiş, Menderes mastının bir parçasıdır.Yarımada kumlu, killi, yatık ve yüksek kıyı şekillerini içeren plajlarıyla ilgi çekici kıyı özelliklerine sahiptir.Milli Parkın özellikle kuzey kesimi Akdeniz Bölgesinde ender görülen potansiyelde bitki örtüsüne sahiptir. Özellikle defne ve kestane bitki kuşakları ile Akdeniz maki florasının hemen bütün bitki türleri yarımadada en canlı ve sağlıklı örnekleriyle yer almaktadır. Kuzey Anadolu ormanlık yörelerine has kestanenin, en güneye indiği, ülkemizde birkaç yerde bulunan kartopunun, Finike ardıcının küçük bir topluluk meydana getirdiği, pırnal meşesi, dallı selvilerin birlikte yetiştiği tek yerdir.Milli Park nesli tükenmeye yüz tutmuş Anadolu parçasının batıda yaşadığı son noktadır. Ayrıca Akdeniz ülkelerinde korunan türler arasında da bulunan Akdeniz Foku ve deniz kaplumbağaları Milli Parkın kıyılarında yaşama ve üreme olanağı bulmuştur.

Görülebilecek Yerler: Milli Parkın hemen kuzeydoğusu sınırında Dilek Tepesinin eteğinde Güzelçamlı köyü yöresindeki kutsal olan MÖ 9.-8. yüzyıllarda "İonia"nın siyasal ve bilimsel merkezi olan "Panionion Konfederasyonu"n toplantı yeri olarak kullanılmıştır.Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Parkın sahip olduğu koylarda günübirlik kullanım alanları mevcut olup, ziyaretçinin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ayrıca kır gazinosu ve büfelerde mevcuttur. Çadır ve karavanla konaklama imkanı vardır.

Bafa Gölü Tabiat Parkı

Yeri: Ege bölgesinde Aydın ili Söke ilçesi sınırları içerisindedir.

Ulaşım: Bafa gölü; Söke ilçesine 25 km.uzaklıkta Büyük Menderes deltasının hemen güney doğusundadır. Karayolu ile ulaşmak mümkündür.Özelliği: Bafa gölü;ülkemizde az bozulmuş ender kıyı sulak alanlarından biri olan Büyük Menderes Deltasının jeomorfolojik gelişimi sonucunda Ege denizinin bir koyu iken göl halini almıştır. Gölün maksimum derinliği 25 metreye ulaşmaktadır. Gölün ana su kaynağı Büyük Menderes nehri taşkınları ve çevresindeki dağlardan gelen yeraltı ve yerüstü sularıdır.Göl çevresi bitki örtüsü;ılgınlardan zeytinliklerden ve çam ormanlarından meydana gelir. Bafa gölü, Büyük Menderes deltasının saklı olduğu ekosistem özelliklerini bünyesinde barındırmakta ve nesli tehlike altında bulunan birçok kuş türüne üreme ve kışlama ortamı yaratmaktadır.

Bölgede gözlemlenen başlıca kuş türleri;tepeli pelikan, cüce karabatak ve deniz kartalıdır. Ayrıca 300.000'nin üzerinde değişik türden kuşlara kışlak alanı niteliğindedir.Gölün 700-plakton ve su bitkileri açısından çok zengin olması birçok balık türünün gölde yaşamasına imkan sağlamaktadır. Ayrıca kültürel özelliği açısından, Beşparmak dağlarının göle dik inen güneybatı eteklerinde antik Heraklia kenti bulunmaktadır. Antik kent içerisinde kurulduğu dönemi karakterize eden; Athena Tapınağı, Agora, Konsey Binası, Hamam, Tiyatro, Nymphaion(Çeşme Binası), Endymion Tapınağı bulunmaktadır.

Bu kaynak değerinin korunması ve devamlılığının sağlanması amacıyla 12281 hektarı 1994 yılında Tabiat Parkı olarak ayrılmıştır.

Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Park içerisinde ziyaretçi merkezi, kamping, günübirlik kullanım alanları, yürüyüş patikaları ve kuş gözlem istasyonları düzenlenecektir.

İlyas Ağa Camii (Koca Camii)

İlçenin merkezindedir. Yapım tarihi belli olmayan cami, çok yıkık bir durumdayken 1821'de Söke Mütesselimi İlyaszade İlyas Ağa tarafından onartılmıştır. Barok üslup tabir camidir. Kesme taş arasında tuğla sıralarının yer aldığı beden duvarları üç kademe biçiminde yükselir. Kare planlı caminin üstünü tuğla sıralarının yer aldığı beden duvarları üç kademe biçiminde yükselir. Kare planlı caminin üstünü örten kubbenin yüksek kasnakla birleştiği yerde dikey üç sıra tuğladan dalgalı saçak hattı görülür.

Eski Doğanbey Köyü

Eski bir Rum Köyü olan Eski Doğanbey köyü kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına altına alınmıştır. Eski Doğanbey köyüne mübadele ile göç eden Rumların yerine mübadele ile gelen (Selanik’ten) Türkler yerleşmiştir. Altyapı (yol, elektrik) yetersziliği ve genişleme imakanları kısıstlı olması nedeniyle 1985 yılında Yeni Doğanbey’in olduğu alana taşınmışlardır.

Eski Doğanbey köyünde Rum mimarisi ve Türk mimarisi öğelerini taşıyan birçoğu harap haldedir. yerleşme dışından gelenler satın aldıkları harap haldeki yapıları yeniden restore ettirmeyi başlamışlardır. Hepsinin aslına uygun restore edildiği pek söylenmese de ortaya çıkan dış mekanlar eski karekterestik dokuyu yansıtmaktadır.

Ayakta kalan eski yapılardan birisi iki yerleşme arasında kalan şapel (depo olarak kullanılıyor) ve yerleşmenin girişindeki okul binasıdır. Ayrıca, eski Doğanbeyköyü içinde, Kilise olduğu sanılan bir başka yapının dış duvarlarının bir kısmı ayaktadır.

Yöre Selçuklular döneminde ikiyüzyıl boyunca devam eden Bizans-Türk mücadelesine sahne olmuştur. Daha sonra 1176’da Selçuklu Sultanı 2. Kılıçarslanın kazandığı zaferle Türkler Batı Anadolu’yu ve Menderes Boylarını ele geçirmişlerdir.

Lokalizasyonu :


Mykale (Samsun) Dağları’nın güney yamacına dayalı, milli parkın delta alanına yukarıdan bakan ve 1924’e kadar Rumların yaşadığı bir köydür. Bugün Aydın ilinin Söke ilçesine bağlı tarihi Priene kenti ile Güllübahçe yolunun ilerisinde Tuzburgaz ve Atburgaz köylerinin hemen ardında yer alan bölgedeki son yerleşimdir.

Tarihçe :

Köyün ismi Domatia, Nmotia veya Yeni Nmotia’dan gelir. Eskiden evler büyük bir ormanın içerisinde birbirinden ayrı, herbiri büyük avlulara sahip oda şeklinde inşaa edilirmiş ve bu odalara Rumca da Domatia denmiştir. Yerleşim biraz daha gelişip köy meydana geldiğinde bu isim aynı zamanda köyün ismi olmuştur. Bu evler Mykale (Samsun) Dağları’nın yamacına yaslanmış şekildedir.

Rum mimarisinin karakteristik özelliklerini taşıyan usta taş işçiliğinin ilk bakışta göze çarptığı, sivil mimari dediğimiz Domatia evleri, dükkanları, şapel dediğimiz deposu, hastanesi ile Arnavut kaldırımı şeklinde döşenmiş dar taş sokakları gibi Türk mimarisinin güzel örneklerini köy bir arada sergiler. Sadece mimarisi değil 1996’daki yangından sonra her nekadar yeşilini kaybetmiş olsa da sırtını dayadığı dağın yamacında bugün Şorlak denen şelalesi, içinden akan Rum halkının Çeşme dediği eskiden içme suyunu da sağladıkları nehri de görülmeye değerdir. Köy yavaş yavaş yeşiline kavuşsa da şelaleden sadece yağış mevsiminde su akmaktadır.

Domatialılar, Samos’tan (Sisam), Sakız Adası’ndan, Oniki Ada’dan ve Kıbrıs’tan gelmişlerdi. Ayrıca Kazakistan’dan gelen balıkçılar da özellikle ilkbaharda köye yerleşir, balık mevsimi bitince yurtlarına dönerlerdi.

Genelde Rum Halkı’nın geçimi hayvancılık olmakla beraber bağcılık ve zeytincilik de yapılırdı. Tarlalarda çalışmak için de Samos’tan teknelerle köye işçi gelirdi. 1800’lü yıllarda padişah fermanıyla adalardan bölgeye getirilip yerleştirilen Rumlar; 1924 yılından itibaren gerçekleştirilen mübade ile kendi vatanlarına giderken, onların yerine Balkan Ülkeleri’nden Türkler getirilip yerleştirilmiş, yokluklar içinde gerçekleştirilen bu zorunlu göç kendi başına bir dram ve bu olaylara ev sahipliği yapan eski adıyla Domatia yeni adıyla Doğanbey ise sessiz tanıktır. Buradaki evlerini terk ederek yeni yerlerine göç edenlerin anlaşılabilir duygusal nedenlerle ayrıldıkları evlerini tahrip etmeleri, yeni gelenlerin yerleştirilmesi uzayınca sahipsiz kalan evlerin ve diğer yapıların kendi kaderine bırakılmış olması ve bu bölgenin, yerleştirilen göçmenlerin yaşamına uygun olmayışı, (gelişmeye müsait olmaması, sokaklarının dar ve dik oluşu aşırı rüzgar alması ve tarım arazilerine uzak oluşu) gibi nedenlerle 1985 yılında köy tamamen boşaltılmış ve Yeni Doğanbey adıyla köyün hemen aşağısında yol kenarında yeni bir yerleşim yeri kurulmuştur. Bu tarihten itibaren köyün kaderi yine değişmiştir.

Köyde 1890’larda hastane amaçlı yapılan ve daha sonra ilkokul, karakol gibi işlevleri yüklenen ve geçen yüz yıl içinde yıpranan binanın Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi Ve Tanıtım Merkezi olarak restore edilmesiyle, yurt içinden ve yurt dışından gelip bu köyü ve buraya ait kültürel zenginlikleri ile doğal güzellikleri korumayı ve yaşatmayı amaçlayan kişilerce bazı yapıların restore edilmesi sonucunda köy tekrar yaşanan bir yer olmuştur.

www.soke.bel.tr
www.soke.gov.tr

Söke Belediyesi'nin Büyük Başarısı

Söke Kemalpaşa Mahallesi Koruma Ve Yaşatma ProjesiSöke Kemalpaşa Mahallesi eski Rum mahallesidir. Mahallede bulunan tarihi yapılar elimizdeki tespitlere göre 1831, 1887, 1897 yıllarında yapılmış ve günümüze kadar ayakta kalma mücadelesi vermiştir.
Kemalpaşa Mahallesi 03.02.2001 tarihinde İzmir II No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü tarafından Kentsel Sit Alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Binlerce yıllık bir geçmişe dayanan zengin uygarlıkların yaşadığı bir ülke olarak insanlığın kültürel mirasının korunması konusunda evrensel sorumlulukları yüksek olan ülkelerin başında gelmekteyiz. Kültür mirasının korunmasındaki önem sadece geçmiş değerlerimizi gelecek kuşaklara tanıtabilmek amacıyla sınırlandırılamaz. Geçmişin birikiminin geleceğin yaratılmasında en önemli kaynak olarak değerlendirilmesi yaşamsal bir zorunluluktur. Kişilikli bir toplum olarak gelişebilmek için ulusların kültürel kimliklerini yeni yaşam çevreleriyle entegre etmeleri önem kazanmaktadır.2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 17.maddesine istinaden Belediye'nin yasal zorunluluğu olan Koruma Amaçlı İmar Planı, Belediyemizce yalnız yasal bir zorunluluk olarak görülmemiş, Koruma Projesi değil, Koruma ve Yaşatma Projesi başlığıyla hazırlanmıştır.

Mahalledeki rehabilitasyon sadece fiziksek doku için değil, halkın eğitimi, kültür, sanat, turizm gelişimi olarak tasarlanmış, bu amaçla mahalledeki tarihi yapıların kiralama veya kamulaştırma yöntemi ile alınması ve sosyal donatı merkezlerine dönüştürülmesi düşünülmüştür.Örneğin Sokak Çocukları Rehabilitasyon Merkezi, Okul Sonrası Eğitim Merkezi, Kadın Barınma Evi, Meslek Edindirme Kursları, Kütüphane, Etnografya Müzesi, Tarım Müzesi, Zanaatlar Evleri, Meslek Odaları, Semt Sakinleri Evi, Tarihi Doku Araştırma Merkezi, Belediye Koruma Planlama Bürosu, Misafirhane, Pansiyon, Restoran, Kafeterya gibi sosyal donatılar oluşturulacaktır.Genel ilkemiz ; tarihin bize bıraktığı mirası koruyarak, günümüz koşulları içinde Kemalpaşa Mahallesinin yaşanabilir bir mahalle olmasını sağlamak olacaktır.

Kemalpaşa Mahallesinde tüm bu iyileştirme çalışmaları yapıldıktan sonra, Koruma ve Yaşatma projesi gereğince bu mahalle Söke Belediyesi tarafından etkin bir şekilde tanıtılarak, Kültür Turizmine açılacak ve bu da mahalle sakinleri için önemli ölçüde konaklama, yemek, eğlence iş alanlarına dayalı gelir kaynağı olacaktır.Bu proje bölgede, Kültür Turizminin canlanmasına olumlu etki ederek ülke ekonomisine ve tanıtımına katkıda bulunacaktır.Kemalpaşa Mahallesindeki eski Rum evlerinin restorasyonu bölgenin iç ve dış turizm sektöründe yaşanacak canlanmanın tetikleyicisi olacak ve böylelikle yeni iş alanları ortaya çıkararak bölgede istihdamın arttırılmasında pay sahibi olacaktır.

Belediyemiz AB AIPP Çerçevesinde Hazırladığı Bu Proje ile 800 Proje Arasından Seçilerek Hibe Almaya Hak Kazanmıştır.
AB’nin Hibe programından yararlanabilmek için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi iş birliği ile hazırlanan Söke’de eski Rum’lardan kalan Kemalpaşa Evleri’ni restorasyonuna yönelik “Koruma amaçlı inşaat sektörüne restorasyon eğitimi ile kalifiye eleman kazandırma projesi” düzenlenen seminer ve kokteyl ile tanıtıldı:

Efes Sinemasındaki Seminere İlçe Kaymakamımız Celil Ateşoğlu, Belediye Başkanımız Necdet Özekmekçi, proje koordinatörü Belediye İmar İşleri Müdürü Mine Dinç,ADÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi AB Araştırma Merkezi Müdürü Yar.Doç.Dr.Ethem Karakaya,D.E.Ü.Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümünden öğretim görevlisi Ayşe Çetin,D.E.Ü. Mim. Fak. Mimarlık Bölümü Restorasyon Ana Bilim Dalı Başkanı prof. Dr. Eti Akyüz Levi projeyi tanıtırken NTV’de yayımlanan “Bam Teli Proğramı” yapımcısı Tayfun Talipoğlu da şiir dinlentisi ile semineri renklendirdi.
Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi

Projeyi son gün son anda yetiştirebilmenin heyecanını ekip olarak yaşadıklarını söyleyen belediye başkanı Necdet Özekmekçi ”Bu gün hazırladığımız projenin kabul görmesi ile heyecanımız daha da arttı.” dedi. Özekmekçi Projenin ilk aşaması olarak gördüğümüz ve AB’nin Aktif İşgücü Piyasası Stratejiler Projesi Yeni Fırsatlar Programı ile 166 bin euroluk hibe kredi sağlandığını belirterek ”Söke Kemalpaşa Mahallesi eski bir Rum mahallesidir. Mahallede bulunan tarihi yapılar elimizdeki tespitlere göre 1831-1887-1897 yııları arasında yapılmış ve günümüze kadar ayakta kalma mücadelesi vermiştir. Kemalpaşa Mahallesi 03.02.2001 tarihinde İzmir II.nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca Kentsel Sit Alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.Binlerce yıllık bir geçmişe dayanan zengin uygarlıkları yaşadığı bir ülke olarak insanlığın kültürel mirasın korunması konusunda evrensel sorumlulukları yüksek olan ülkelerin başında gelmekteyiz. Kültür mirasının korunmasındaki önem sadece geçmiş değerlerimizi gelecek kuşaklara tanıtabilmek amacıyla sınırlandırılamaz.”dedi..Söke Belediye başkanı Necdet Özekmekçi 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Kanunu’nun 17. maddesine istinaden Belediye’nin yasal zorunluluğu olan Koruma amaçlı İmar Planı,Söke Belediyesince yalnızca yasal zorunluluk olarak görülmediğini belirterek ”Kemalpaşa Mahallesindeki rehabilitasyon sadece fiziksel doku için değil, halkın eğitimi, kültür sanat, turizm gelişimi olarak tasarlanmış,bu amaçla mahalledeki tarihi yapıların kiralama veya kamulaştırma yöntemi ile alınması ve sosyal donatı merkezi dönüştürülmesi düşünülmüştür” dedi.Söke de eski Rum mahallesi olan Kemalpaşa mahallesindeki tüm iyileştirme çalışmaları tamamlandıktan sonra, koruma ve yaşatma projesi gereğince bu mahalle Söke Belediyesi tarafından etkin bir şekilde tanıtılarak, Kültür Turizmine açılacak ve mahalle sakinleri için önemli ölçüde konaklama, yemek, eğlence iş alanlarına dayalı gelir kaynağı olması için çalışılacak.Ayrıca sosyal donatı merkezi olarak, Sokak Çocukları Rehabilitasyon Merkezi, Okul Sonrası Eğitim Merkezi, Kadın Barınma Evi, Meslek Edindirme Kurs Merkezi, Tarım Müzesi, Zanaatlar Evi, Tarihi Doku Araştırma Merkezi, Belediye Koruma Planlama Bürosu, Misafirhane, Pansiyon, Restoran, Kafeterya, Etnoğrafya Müzesi düşünülmekte.

Projenin ilk aşamasında nitelikli iş gücü elemanı olarak yetiştirilmek istenen 35 elemanın da tanıtıldığı seminere ayrıca Yunanistanın Samos adasından Vatis şehri belediye başkanı Kosta Karaminas ve belediye başkan yardımcısı Kosta Panusi’nin yanı sıra ilçe kaymakamı Celil Ateşoğlu, CHP milletvekili Mehmet Semerci. 18. Dönem SHP Aydın milletvekili H.Ziya Postacı, D.E.Ü Mimarlık Fak. öğretim görevlileri, ADÜ İktisadi Bilimler Fakültesi öğretim görevlileri ve vatandaşlar katıldı. Televizyon program yapımcısı gazeteci Tayfun Talipoğlu’da şiir dinlentisi ve yol hikayeleri ile seminere katılanlara renkli dakikalar sunarken ayrıca Kemalpaşa Evleri ile ilgili program hazırlayarak projeye destek verdi.Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
biri, ilçelerinden, sökeaydının, Şirin

Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.turkayildiz.com/ege-boelgesi/3146-soeke-aydynyn-thirin-ilcelerinden-biri.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih Hits
Untitled document This thread Refback 24.04.12 19:33 1


WEZ Format +3. Şuan Saat: 04:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.3.2
Türkçe Çeviri : Turkayildiz
Yapılan paylaşımlar ve yorumlardan kullanıcının kendisi sorumludur. 2005-2013

ikariam-firefox & Kıltestere & fototarih & sexyduvarkagitlari & ...